«

»

Mar 12 2016

Bu Yazı bas

İnsan Sağlığını Tehdit Eden Maddeler ve Bağımlılıklar

Sigara ve Uyuşturucularla Mücadele Derneği Başkanı ve Rize Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ali ÖNER, Yeşilay Haftasında Çayeli Merkez Atatürk Ortaokulu’nda bir seminer vererek konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Okul Müdürüm, Değerli Öğretmenler, Sevgili Öğrenciler,

En güzel varlık insandır. İnsan sağlığıdır. Dünyada ve Türkiye’de sigara ve tütün mamullerinin hastalık, sakatlık ve ölümlere neden olduğu artık daha iyi bilinmektedir. Eğitim sistemimizi çocuklarımızı zararlı maddelerden uzak tutmak ilk ve öncelikli meseleler arasında görülmelidir.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından, hastalıkların sakatlıkların ve ölümlerin en önemli sebebi olan sigara diğer uyuşturucuların % 99 gibi çok yüksek oranda alt yapısında olduğu gerçeği yanı sıra en verim alacağımız en önemli sağlık meselesi olarak açıkça ilan edilmiştir. Çocuklarımız, ülkemizin olduğu gibi insanlığın da en değerli varlıklarıdır.

İlköğretim çağındaki çocuklarımız hedef kitlemiz olacaktır. Milli eğitimimizin de ilk ve öncelikli meselesi çocuklarımızı sigara ve zararlı maddelerden uzak tutmaktır. Ancak vereceğimiz eğitim bu maddelerin zararlarını öğretirken onlara kendilerinin ileride bu maddeleri hem kullanmamaları hem de kullananları vazgeçirmek ve Sevgi Diliyle ebeveynlerini zararlı alışkanlıklardan kurtulmalarını sağlayacaklardır. Amacımız çocuklarımıza Sevgi Dilini kullanarak ebeveynlerine sigarayı bıraktırmasını sağlamaktır. Sigara ve uyuşturucular dünyanın en önemli sağlık sorunudur. Ülkemizde her yıl;120 bin insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. 50 milyar dolar ülke ve millet olarak sigaraya harcanmaktadır.

Hastalıkların, sakatlıkların ve ölümlerin en büyük sebebinin sigara olduğudur. İlimizde sigara içen 60.000 kişiden her gün en az bir insanımızı erken yaşta kaybettiğimizi, 10.000 den fazla KOAH hastası olduğunu ve her üç günde bir akciğer kanserinden ölümler meydana gelmektedir, genç-yaşlı demeden insanlarımızı kaybetmekteyiz. İnsan sağlığını tehdit eden maddeler ve bağımlılıkların başında sigara ve uyuşturuculardır. Sigara ve uyuşturucularla mücadele ülkemizin en önemli sağlık problemidir. Ne olursa olsun geç kalmış değiliz, bu illetten insanlarımızı kurtarmak, korumak ve tüm insanlarımıza sağlık bilincini kazandırmak temel ilkemiz olmalıdır. Bu konuda insanlarımıza sağlık bilincini kazandırmanın gereğini ve ne kadar önemli olduğunun anlatılması gerekir.

Günümüzde diğer önemli bir başka bağımlılık ise teknoloji bağımlılığıdır. Bağımlılığa karşı mücadelede toplumsal otokontrolün ve Sevgi Dilinin önemini herkese iyi anlatmalıyız ki bu illetten kişileri kurtarmak, bağımlılığa karşı savaşmak, mücadele etmek her bir fert için insanlık görevi ve ödevi olduğunu bilmemiz gerekir. Bu illetten “Bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak kadar büyük sevaptır.”

Amacımız sizlere, Sevgi Dilini kullanarak anne-babanıza sımsıkı sarılarak insan sağlığını tehdit eden o nesneyi bıraktırmasını sağlamaktır. Her gün anne ve babamıza,  öğretmenlerimize sarılarak; vatanımıza ve milletimize hayırlı bir evlat olacağız, yurdumuza ve yuvamıza zararlı maddeleri sokmayacağız, yaratanı ve yaratılanları çok seveceğiz sözünü söyleyeceğiz.  Sevgili öğrenciler anne-babanıza ve değerli öğretmenlerimize her gün Günaydın Anne, Günaydın Baba, Günaydın Öğretmenim dedikten sonra sarılma davranışı ile model ve örnek olurken manevi ve ahlaki değerlerimiz ile sorumluluk duygusunu güçlendirme imkân ve fırsatını geliştirmiş olacaksınız, olacağız. Ailelerinize, anne-babalarımıza, öğretmenlerimize sarılma davranışını bıkmadan, usanmadan, sabah, akşam demeden her an arkadaşlarınızla birlik ve beraberlik, hoşgörü duygusu, sevgi ve saygı içinde Sevgi Dilini örnek alarak sarılmalıyız ve o sözlerimizi söylemeliyiz,  uygulamalıyız. Hz. Ali’nin; “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” sözünü söylerken ilmin-bilginin ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya çalışmıştır. OKU! Emri ile Yüce Dinimiz İslamiyet’in bize yüklediği görev ve sorumluluğu hatta ödevlerimizi yerine getirmeliyiz, Yüce Yaratan sevgili peygamberimize Oku! Oku! Oku! İşte bu emirlerle yüce dinimizle gözlerini dünyaya açacak insanlığın en şerefli varlığı da insan olduğu her şeyin onun için yaratıldığı anlatılacaktı. Allah’ın adıyla, onun sevgisiyle yaratılanların sevgisiyle, bütün emirleri okurken konan tek şart bu idi. Kadir kıymet bilmek. Yaratanı sevmek, yaratılanı sevmek. 21. yüzyıl dünyasında farkına vardığımız bu illet insanlığın karşılaştığı en kabul edilemez, tahammül edilemez, insanlık adına düştüğümüz en utanç verici durumdur. Bilgi ve sevgi temellerine oturan iradenin insanlığın kişisel ve toplumsal huzuru mutluluğu için derhal kurulması gerekir. Sevgi Dili ile yarınlarımız en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza; İlköğretimde, Ortaöğretimde Yaratan Sevgisini, Aile Sevgisini, Öğretmen Sevgisini, Vatan Sevgisini, İnsan Sevgisini bilgiyle kazandırmaya dayalı bir projelerimiz vardır. Bu Sevgi Yumağı Projemiz ile çok mesafe aldık, başarılı çalışmalarımıza, hizmetlerimize imza attık. Sevgi Dilini kazandırabileceklerini bu davranışı benimseyen ailelerle tüm topluma birçok insani mesajın verileceğini bu mesajlardan birinin de “Yuvamıza ve yurdumuza zararlı maddelerin girmesini istemiyoruz.” olmalıdır.

İnsan sağlığını tehdit etmeyen maddeleri kullanmanızı,  bağımlılıklardan uzak kalmanızı, Sevgi Dilini yaymanızı dilerim. Teşekkür ederim sizlere, sağlık ve başarı dolu günleriniz olsun.”

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://sumder.org/?p=225