«

»

Mar 20 2016

Bu Yazı bas

Dr. Ali ÖNER Yine Okulumuzda

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir.” M. Kemal ATATÜRK

Güzel okulumuz Çayeli Merkez Atatürk Ortaokulu,  Çok Amaçlı Salonunda 96.yılını kutlamak üzere toplandığımız YEŞİLAY HAFTASI’nda Sigara ve Uyuşturucularla Mücadele Derneği Başkanı ve Rize Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Sayın Dr. Ali ÖNER, İnsan Sağlığını Tehdit Eden Maddeler ve Bağımlılıklar konusunda konuşma yaptı.

Çok Amaçlı Salonumuzda Okul Müdürümüz Taner ACAR, Müdür Yardımcımız Kemal BAYRAMÇAVUŞ, öğretmenlerimiz, Yeşilay Haftası Kutlama Programını hazırlayan Özel Eğitim Öğretmeni Erhan NURALOĞLU, güzel okulumuzun sevgili öğrencileri ve Okul Aile Birliği Başkanı Şefika YURTSEVEN Yeşilay Haftası Kutlama Programında izleyenler arasında bulundular. Yeşilay Haftası Kutlama Programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mız söylendikten sonra Rize Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Sayın Dr. Ali ÖNER; İnsan sağlığını tehdit eden maddeler ve bağımlılıkların başında sigara ve uyuşturucularla mücadele ile ülkemizin en önemli sağlık probleminin sigara ve uyuşturucudur, bu konuda insanlarımıza sağlık bilincini kazandırmanın gereğini ve ne kadar önemli olduğunu vurguladıktan sonra  “En güzel varlık insandır. İnsan sağlığıdır. Dünyada ve Türkiye’de sigara ve tütün mamullerinin hastalık, sakatlık ve ölümlere neden olduğu artık daha iyi bilinmektedir. Bilinç seviyesi artmaktadır. Eğitim sistemimizi, çocuklarımızı zararlı maddelerden uzak tutmak ilk ve öncelikli meseleler arasında görülmelidir. Amacımız çocuklarımıza Sevgi Dilini kullanarak ebeveynlerine sigarayı bıraktırmasını sağlamaktır. Sigara ve uyuşturucular dünyanın en önemli sağlık sorunudur. Ülkemizde her yıl;120 bin insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. 50 milyar dolar ülke ve millet olarak sigaraya harcanmaktadır.

Dr. Ali ÖNER, sözlerine devam ederek, Yüce Yaratan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’e; Oku! Oku! Oku! İşte bu emirlerle en şerefli varlığın insan olduğu her şeyin onun için yaratıldığı ve bize yüklediği görev ve sorumluluğu hatta ödevlerimizi yerine getirmeliyiz, Hz. Ali’nin; “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” sözünü söylerken ilmin-bilginin ne kadar kıymetli olduğunu, konuşmasında sigara ve uyuşturucu maddelerin zararlarını her yönüyle anlatan Dr. Ali ÖNER, çevresinde sigara içilmesine izin veren kişilerin, sigara içenlerin hastalık, sakatlık ve hatta ölüme gitmelerine seyirci kaldıklarını vurgularken hastalıkların, sakatlıkların ve ölümlerin en büyük sebebinin de sigara olduğu gerçeğini belirterek ilimizde sigara içen 60.000 kişiden her gün en az bir insanımızı erken yaşta kaybettiğimizi, 10.000 den fazla KOAH hastası olduğunu ve her üç günde bir akciğer kanserinden ölümlerin meydana geldiğini söyleyen Dr. Ali ÖNER; Sevgi Dili ile “Yuvamıza ve yurdumuza zararlı maddelerin girmesini istemiyoruz.” Günümüzde diğer önemli bir başka bağımlılık ise teknoloji bağımlılığıdır, Teknolojiye evet, Teknoloji bağımlılığına Hayır! Bizler sevgiye inanıyoruz ve insanları seviyoruz, her gün anne ve babamıza, öğretmenlerimize sarılarak; “vatanımıza ve milletimize hayırlı bir evlat olacağız, yurdumuza ve yuvamıza zararlı maddeleri sokmayacağız, yaratanı ve yaratılanları çok seveceğiz,” sözlerini söyleme davranışı ile model ve örnek olurken manevi ve ahlaki değerlerimiz ile sorumluluk duygusunu güçlendirme imkân ve fırsatını geliştirmiş olacaksınız, olacağız, sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Okulumuz Özel Eğitim Öğretmeni Erhan NURALOĞLU; bizleri onurlandıran Sayın Dr. Ali ÖNER Beye gösterdikleri emek ve gayretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunar, ayağınıza sağlık, ağzınıza sağlık, iyi ki varsınız, iyi ki geldiniz, esenlikler ve başarılar dilerim, dedikten sonra Özel Eğitim Öğretmeni Erhan NURALOĞLU; Siz Sevgili Öğrenciler; hem değerli ailenizin hem de Türk Milletinin geleceği sizlersiniz. Unutmayınız. Unutmayalım, bağımlılık aklı ve iradeyi çalışmaz hale getirir.

Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıklarla mücadele eden milli bir kuruluşumuzdur. Her türlü zararlı alışkanlıklardan gençleri ve çocukları koruma ve kollama ve bilinçlendirme Yeşilay’ın önemli görevlerindendir. 1 – 7 Mart tarihlerinde Güzel Yurdumuzda Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında her türlü zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıklar ile korunma yolları topluma, ailelere, bireylere anlatılır. Birinci Dünya Savaşı sonunda, düşman devletler top ve tüfekle yenemediği Türk Milletini içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu. Bu tehlikeden vatansever aydınlar (Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Bey ve arkadaşları) gençliğimizi ve halkımızı uyarmak ve mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da “Hilâl-i Ahdar” adıyla cemiyetin temellerini attılar. Hilal ay, Ahdar da yeşil anlamına gelmektedir. Hilal-i Ahdar Derneği daha sonra Yeşilay adını almıştır. Yeşilay Haftası’nda öğrendiklerimizi ‘Hayat Boyu Uygulayalım’. Kötülüklerin anası olan zararlı maddelerden ve alışkanlıklardan uzak duralım. Kendinize güvenin, Sevgi dolu olunuz, Sabırlı olunuz ve Saygılı olunuz. Sevgili Öğrenciler! Geleceğe emin ve güçlü adımlarla yürüyebilmek için beden ve ruh sağlığı yerinde olmalıyız, sevinçli olmalıyız, sıcakkanlı olmalıyız, sorumlu ve samimi olmalıyız, sebatlı olmalıyız, sohbet dolu olmalıyız ki hem kendimizi, hem ailemizi hem de milletimizi ve çevremizde bulunanları korumak, kollamak ve kurtarmak,  ne kadar değerli, ne kadar güçlü olduğumuzu bilmeliyiz. Sizlerden beklenen davranışlar; İyi, güzel ve doğru başarılı çalışmalar olduğunu hiç unutmayınız, duygularımızla değil, akıl ve mantığımızla karar vermeliyiz. Bakınız o zaman her şey daha güzel ve istediğimiz gibi olacaktır. Haydi, Kolay Gelsin. Havanızı Koruyun. Sizlerle gurur duyuyoruz. Mükemmelsiniz. Süpersiniz. Sevgili öğrenciler; Milli ve manevi değerlerimizi çok iyi öğrenmeliyiz, öğrendiklerimizi yaşamalıyız.

Unutmayınız. Hem beden sağlığınızı hem de ruh sağlığınızı iyi beslerseniz her türlü kötülüklere ve tehlikeli alışkanlıklara karşı ‘HAYIR’ diyebilirsiniz, hayır diyebilmek için beden ve ruh sağlığı güçlü olmak ve insan gibi yaşamaktır, dedi.

Sigara ve Uyuşturucularla Mücadele Derneği Başkanı ve Rize Kızılay Kan Bağış Merkezi MüdürüSayın Dr. Ali ÖNER İnsan sağlığını tehdit eden maddeler ve bağımlılıklar hakkında sözlerini ifade ederken sevgili öğrencilerimizin mükemmel olarak ne kadar mutlu, şen ve sevinçli oldukları görülmeye değerdi. Bu coşku ve heyecanlı bekleyişleri, gözlerindeki ışıltı, yüzlerindeki mutluluk gözlerden kaçmadı. Sevgili öğrencilerimizin ellerindeki Yeşilay ile ilgili Güzel Sözleri ifade eden önlü-arkalı yazılı renkli kartonları sahnede en uygun tutuş ve duruşları ile görülmeye değerdi. Sevgili ve sevimli öğrencilerimizin programı sonuna kadar saygılı ve anlayışla izledikleri-bekledikleri ve ne kadar da sabırlı oldukları gözlerden hiç kaçmadı. Sevgili öğrencilerimizin aldıkları görev ve sorumlulukları ile ne kadar sabırlı, saygılı ve sevgi dolu davranışları ile gösterdikleri gayret ve sorumlulukları görülmeye değerdi. Bu güzel ve örnek davranışlarından dolayı sevgili öğrencilerimizi tebrik eder, başarılar dileriz.

Program coşku ve heyecanla başladı, coşku ve heyecanla sona erdi. Program sonunda okul müdürümüz Taner ACAR tarafından Sayın Dr. Ali ÖNER’e çiçek takdim edildi. Hepinize sağlık ve başarılar dolu nice ömürler dileriz.

“Bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak kadar büyük sevaptır.”

(Maide Suresi 32. Ayet)

O, Sizi Söndürmeden,

Siz, Onu Söndürün.

Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin El Ele.          

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://sumder.org/?p=229