«

»

Ara 08 2011

Bu Yazı bas

Prof. Dr. Nazmi Bilir Rize’de

Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığınca organize edilen ve Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu Karadeniz Bölgesinde Kanser ve Kanserden Korunma” konulu konferans, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi BİLİR tarafından verildi.

Konferans öncesinde sunulan Rize Üniversitesi Tanıtım Filmi beğeni kazandı. Tanıtım Filmi sonrasında, konferansı sunacak olan Prof. Dr. Nazmi BİLİR, Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla KARAOĞLU tarafından takdim edildi. Prof. Dr. Nazmi BİLİR, 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup, 1974 yılında İç Hastalıkları Uzmanlığını, 1976 yılında ise Halk Sağlığı Uzmanlığını aldı. Ardından 1976-77 yıllarında Londra Hıfzıssıhha Okulunda halk sağlığı sertifikasını ve Londra Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü’nde kanser epidemiyolojisi sertifikasını aldı. BİLİR, 1995 yılında kurulan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin kurucularından biridir ve 5 yıl bu komitenin başkanlığını yapmıştır.

Ülkemizdeki kanser vakalarının çoğunlukla sigara kaynaklı olduğunu belirten Prof. Dr. Nazmi Bilir, konferansta daha çok sigara ve zararları hakkında bilgi verdi.

Prof. Bilir sunumuna şöyle devam etti:

“Sigara sizin de yabancı olmadığınız oltaya benzer. Bu oltaya bir kere yakalanırsanız bundan kurtulmak kolay olmaz. Sigaraya verilen para ve sigara kullanımının sonucunda yapılan sağlık harcamaları dolayısıyla en büyük kaybı yaşayan bizler olmaktayız. Dünyada sigara tüketimi gelişmiş ülkelerde az olmasına rağmen gelişmekte olan ülkelerde çok yüksektir. Üstelik sigarayı üretip gelişmekte olan ülkelere satan, sonra da sigara kullanımı nedeniyle ortaya çıkan sağlık harcamalarından büyük pay alan yine bu gelişmiş ülkelerdir. Artık bu oltaya takılmamalıyız” dedi.

Programın sonunda Prof. Dr. Nazmi BİLİR’e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ ve SUMDER Başkanı Dr. Ali ÖNER tarafından plaket verildi.

Sayın Prof.Dr. NAZMİ BİLİR Yüreğinize ve Ayağınıza Sağlık

Sayın Prof. Dr. Nazmi BİLİR hocamız, 1995 yılında kurulan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin kurucularındandır ve 5 yıl bu komitenin başkanlığını yapmıştır. Bu süreçte cumhuriyet tarihimizin en önemli, insanların değil insanlığın yasasını çıkarmada katkıları olan bir bilim adamımızdır.

SAYIN HOCAM

Güzel İlimiz Rize’de önce tütün kontrol kurulunda vermiş olduğunuz katkılar sonra Karadeniz de Kanser konulu konferansı vermeniz dolayısıyla minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunmak, sevinç ve mutluluğumu belirtmek isterim. Sağ olunuz, Varolunuz. Yüreğinize ve Ayağınıza Sağlık.  İyi ki varsınız. Çalışmalarınızda sağlık ve başarılar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

  Dr. Ali ÖNER

    SUMDER

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://sumder.org/?p=237