«

»

Nis 05 2012

Bu Yazı bas

Dr. Ali ÖNER ve Sevgi Yumağı

En güzel varlık insan sağlığıdır. Dünyada ve Türkiye de sigara ve tütün mamullerinin hastalık, sakatlık ve ölümlere neden olduğu artık daha iyi bilinmektedir. T.C. Kurucusu M. Kemal Atatürk Diyor ki; Yetişecek Çocuklarımıza ve Gençlerimize, Görecekleri Öğrenimin Sınırı Ne Olursa Olsun, İlk Önce ve Her Şeyden Önce Türkiye’nin Bağımsızlığına, Kendi Benliğine Milli Geleneklerine Düşman Olan Bütün Unsurlarla Mücadele Etmek Gereği Öğretilmelidir. Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği (SUMDER) Başkanı Sayın Dr. Ali ÖNER tarafından Sevgi Yumağı Projesi hakkında güzel okulumuz Çayeli Merkez Atatürk İlköğretim Okulumuzda bir toplantı düzenlendi.

SUMDER Başkanı Sayın Dr. Ali ÖNER güzel okulumuz gönüllü özel eğitim sınıfı öğrencileri ile gönüllü Özel Eğitim öğretmeni Erhan NURALOĞLU karşıladılar. SUMDER Başkanı sayın Dr. Ali ÖNER Sevgi Yumağı Projesi ile ilgili olarak okulumuz öğretmenlerine yönelik yapılan toplantıda bilgi ve açıklamalarda bulundu. Ayrıca Sevgi Yumağı Gönüllü Öğrenci Kimlik Kartları olmayan sevgili öğrencilerimize ait kimlik kartlarını da teslim ettiler.

Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği (SUMDER) Başkanı Sayın Dr. Ali ÖNER Sevgi Yumağı Projesi, SUMDER ve Sevgi Yumağının; amacı, konusu hakkında bilgi ve açıklamalarda bulundu. Öğretmenlerimiz sınıflarında, okul müdürlerimizde okul bahçesinde öğrencilerimize her ay ya da her hafta en az bir kez olmak üzere sarılma davranışını hatırlatıp bu davranışın amacını bir iki cümleyle anlatacaklardır. SUMDER Başkanı Sayın Dr. Ali ÖNER; Sevgi Yumağı Projesi hakkında açıklama yaptıktan sonra her gün anne ve babamıza

, öğretmenlerimize sarılarak; vatanımıza ve milletimize hayırlı bir evlat olacağız, yurdumuza ve yuvamıza zararlı maddeleri sokmayacağız , yaratanı ve yaratılanları çok seveceğiz, öğrencilerimizin anne-babalarına her gün sarılma davranışı gibi bir davranış modelini kazandırırken çocuklarımızın manevi ve ahlaki değerleri ile sorumluluk duygusunu güçlendirme imkân ve fırsatını yakalamış olacağız. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından, hastalıkların sakatlıkların ve ölümlerin en önemli sebebi olan sigara diğer uyuşturucuların % 99 gibi çok yüksek oranda alt yapısında olduğu gerçeği yanı sıra en verim alacağımız en önemli sağlık meselesi olarak açıkça ilan edilmiştir. Çocuklarımız, ülkemizin olduğu gibi insanlığın da en değerli varlıklarıdır. İlköğretim çağındaki çocuklarımız hedef kitlemiz olacaktır. Milli eğitimimizin de ilk ve öncelikli meselesi çocuklarımızı sigara ve zararlı maddelerden uzak tutmaktır. Ancak vereceğimiz eğitim bu maddelerin zararlarını öğretirken onlara kendilerinin ileride bu maddeleri kullanmamaları değil kullandırtmamalarını ve sevgi diliyle ebeveynlerini zararlı alışkanlıklardan kurtulmalarını sağlayacaklardır.

Amacımız çocuklarımıza sevgi dilini kullanarak ebeveynlerine sigarayı bıraktırmasını sağlamaktır. Sigara ve uyuşturucular dünyanın en önemli sağlık sorunudur. Ülkemizde her yıl;120 bin insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir.50 milyar dolar ülke ve millet olarak sigaraya harcanmaktadır. SUMDER Başkanı Dr. Ali ÖNER Sigara ve uyuşturucularla mücadele ile ülkemizin en önemli sağlık probleminin sigara ve uyuşturucular olduğunu anlatarak insanlarımıza sağlık bilincini kazandırmak olduğunu ifade etti. SUMDER Başkanı Sayın Dr. Ali ÖNER Beye açıklamalarından dolayı çok teşekkür ederiz. Sağ olunuz. Ağzınıza ve Ayağınıza Sağlık . Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

İnsan hayatının üç illeti var, Bir alkol, bir kumar, bir de sigara. Ocaklar söndürür, sağlığı bozar, Bir alkol, bir kumar, bir de sigara. Sigara Sizi Soldurmadan Siz Sigarayı Söndürün . Sağlıklı Nesiller İçin Sigaraya Hayır. Sigarayı Atın, Hayatı Tadın.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://sumder.org/?p=259