«

»

Tem 18 2011

Bu Yazı bas

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı’dan Projemize Destek

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Rize Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği (SUMDER) tarafından yürütülen “Sevgi Yumağı” projesi hakkında bilgi almak amacıyla Rize’ye gelerek, Dernek Başkanı Dr. Ali Öner ile görüştü.

Rize’de uygulanan Sevgi Yumağı Projesinin çok başarılı bir proje olduğunu ifade eden Dağlı, “Proje şu anda sadece Rize’de uygulanıyor. Projenin tüm illere yayılması için destek vermeye karar verdik. Normalde çocuklara yönelik sigara projeleri çalışmaz. Çünkü çocuklar büyümek için sigara içer. Çocuklara ‘sigara içmeyin, sadece büyükler içer’ denildikçe sigara içmek isterler” dedi.

“Büyükler içer, siz içemezsiniz” denilmesi halinde çocukların sigaradan uzak tutulamayacağını, çünkü çocukların sigarayı büyüdüğünü kanıtlamak için içmek istediğini kaydeden Dağlı, “Bu nedenle ‘erişkinler de sigara içmemeli’ gibi bir konuyu işlemek önemli. Proje Rize’de başladı. Türkiye’de örneği yok. Projede çocuklara, ‘sigara içmek çocuklar için yanlış’ denilmiyor, ‘büyükler için yanlış, onları kurtarın’ diyorsunuz. Böylece çocuklara görev verilerek bilinçlenmeleri sağlanıyor. Anne babalar da çocuklarını kıramayacağı için farkındalık kazanıyorlar” diye konuştu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://sumder.org/?p=699